System alarmowy

System alarmowy to zespół urządzeń których zadaniem jest wykrycie niebezpieczeństwa i skuteczne poinformowanie o tym docelowe osoby i instytucje. Najczęściej służy do zabezpieczenia obiektu przed włamaniem, napadem lub pożarem.

Głównym i najważniejszym elementem jest centrala alarmowa sterująca całym systemem, jest to serce całego alarmu, w niej zachowane są informacje o stanie czujników i scenariusze zachowań. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można za pomocą komputera zaprogramować scenariusze działania systemu i wysłać je do centralki.

Podobnie jak w systemie sterowania domem czy mieszkaniem system alarmowy składa się z elementów wejściowych (czujniki wszelkiego rodzaju) i elementy wyjściowe (sygnalizatory optyczne, akustyczne czy elementy wykonawcze – blokady). 

Do systemu można wpiąć szeroką gamę czujników, m. in.: czujniki ruchu, czujniki obecności, kontaktrony umieszczane w oknach, drzwiach czy bramach, czujniki tlenku węgla, czadu itd. 

Po za tym istotną częścią systemu są urządzenia do przesyłania informacji o systemie za pomocą sieci telefonicznej, komórkowej czy radiowej. W razie niebezpieczeństwa informacja o alarmie jest wysyłana do ochrony czy straży.

Często w skład systemu wchodzi przycisk alarmowy (cichy alarm) którego wciśnięcie wysyła do ochrony informację o niebezpieczeństwie.

Stosuje się również integrację systemu alarmowego z monitoringiem, wówczas obraz z kamer jest dodatkową informacją o stanie obiektu w którym jest zamontowany alarm.

Integracja systemu alarmowego z systemem inteligentnego sterowania budynkiem umożliwia sprawne działanie obiektu w razie zagrożenia bez konieczności natychmiastowej reakcji człowieka. Obecnie można spotkać systemy przewodowe jak i bezprzewodowe. Najlepszym rozwiązaniem są rozwiązania hybrydowe umożliwiające dowolny rozwój instalacji.Firma Indeos zajmuje się doborem, montażem i konfiguracją systemów alarmowych.