FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Systemy automatyki budynkowej mogą mieć korzystny wpływ na zużycie energii, przede wszystkim elektrycznej. Każda niepotrzebnie paląca się żarówka to niepotrzebny koszt. Nie mniej, sam system automatyki też zużywa prąd, i wbrew sugestiom czynionym czasami w sieci nie należy oczekiwać drastycznych oszczędności po zainstalowaniu nawet najbardziej zaawansowanego systemu automatyki domowej. Korzyści natomiast należy doszukiwać się w sferze niematerialnej (zwiększenie komfortu), zwiększenie bezpieczeństwa, oraz uniknięcia potencjalnych kosztów związanych na przykład z zalaniem, lub włamaniem. Rzeczywista oszczędność oraz czas zwrotu instalacji będzie zależeć od indywidualnej sytuacji oraz warunków brzegowych.

Zdecydowanie tak. Nawet stary, stylowy dom może czarować antycznym urokiem lecz zaskakiwać ukrytą nowoczesnością. Automatyczne oświetlenie, ogrzewanie, monitoring jak najbardziej mogą być wdrożone również w starych domach, i to w sposób nie naruszający ich majestatycznego charakteru.

Na szczęście nie. W takich przypadkach oferujemy rozwiązania bezprzewodowe, pozwalające na montaż podzespołów komunikujących się ze sobą przy pomocy fal radiowych. Unikamy w ten sposób konieczności przeciągania kabli oraz ingerencji w ściany, sufity, itd. Oczywiście należy liczyć się z koniecznością wykonania pewnych prac „brudzących”, szczególnie jeżeli chodzi o montaż np. rolet, można jednak te prace ograniczyć do minimum, wykorzystując właśnie elementy bezprzewodowe.

Jak najbardziej. Właśnie tego typu wdrożenia oferują największą korzyść z automatyki. Możemy przy pomocy Internetu lub sieci komórkowej sprawdzić co dzieje się na działce bez konieczności udawania się na miejsce. Daje nam to dużą oszczędność, zarówno czasu jak i pieniędzy. Automatyka pozwala nam jednak nie tylko na monitorowanie sytuacji, ale też na zdalną obsługę wybranych urządzeń. Można tu myśleć o ogrzewaniu, roletach, systemie nawadniania działki. Niestety (albo na szczęście) zbierać plony trzeba ciągle samemu…

Tak, taka możliwość jak najbardziej istnieje. Systemy OZE (siłownia wiatrowa, panele fotowoltaiczne, solary, itd.) można potraktować jako elementy układu objętego sterowaniem i monitoringiem. Wielu producentów sprzętu wyposaża swoje urządzenia w różne protokoły komunikacyjne, umożliwiające sczytywanie danych oraz sterowanie urządzeniem. Ale nawet sprzęt nie posiadający bezpośredniej możliwości skomunikowania się ze sterownikiem można wyposażyć w dodatkowe czujniki umożliwiające nadzór przy pomocy układu sterowania.

Trzeba powiedzieć sobie wprost: jeżeli ktoś chce się gdzieś włamać i wie jak to zrobić, to niestety nie ma takiego zabezpieczenia, które go powstrzyma. Nie mniej można dużo zrobić aby zadanie to maksymalnie utrudnić. Dobry zamek w drzwiach, okna antywłamaniowe, alarm – to wszystko pomaga. Automatyka też może tu odegrać ważną rolę. Automatyczne włączanie oświetlenia podczas naszej nieobecności sugeruje, że jednak ktoś może być w domu. Przekazanie sygnału z domofonu na telefon komórkowy umożliwi nam sprawdzenie, kto dzwoni do drzwi. Widoki z kamer pozwolą na obserwację mieszkania nawet na wakacjach. W ten sposób automatyka przyczyni się do zmniejszenia ryzyka włamania.

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu zainteresowanych decyzja o inwestycji musi być podparta zobaczeniem wdrożonego i działającego systemu na własne oczy. To tak, jak z kupnem samochodu: oglądamy, dotykamy, robimy jazdę próbną – sam katalog nie wystarczy. Dlatego oferujemy taką możliwość. Obecnie mamy dwa wdrożenia pokazowe, jedno w Warszawie, drugie w powiecie skierniewickim. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny w celu umówienia się na spotkanie wybranego obiektu.

Automatyka budynkowa, czyli czujniki, sterowniki, okablowanie itd. jest awaryjna, tak samo jak każde urządzenie, z którego korzystamy na co dzień. Nic nie jest w 100% bezawaryjne, nie mniej oferowane przez nas wdrożenia są oparte na sprawdzonych podzespołach, profesjonalnym i starannym wykonaniu, oraz podlegają gwarancji zgodnie z zapisami w umowie. Zależy nam na tym, aby systemy automatyki wdrażane przez naszą firmę cieszyły się dobrą renomą, stąd nasza troska o zadowolenie klienta. Nie ma również obaw, co do możliwości korzystania z budynku w przypadku awarii systemu lub nawet awarii zasilania, niezależnej ani od użytkownika ani od nas: w tym przypadku budynek zachowuje pełną funkcjonalność, taką jak by miał bez systemu automatyki.

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, na jak rozbudowany system się zdecydujemy. Zainstalowanie prostego układu sterującego zdalnie oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Dalsze rozbudowywanie systemu zwiększa jego koszt o koszt czujników, bardziej zaawansowanego oprogramowania sterownika. Należy przy tym pamiętać, że koszt automatyki nie przekłada się 1:1 na koszt inwestycji. Jeżeli chcemy zautomatyzować nasz dom i mieć bramę, rolety, ogrzewanie, oświetlenie, nawadnianie ogrodu, system alarmowy, itd. zintegrowane w systemie automatyki (co ma bardzo dużo zalet), to koszt samej automatyki wynosić będzie ok. 10 – 20% całej inwestycji. Reszta to będzie np. brama mechaniczna, rolety napędzane elektrycznie (niestety ciągle bardzo drogie), układ ogrzewania i wentylacji, itp. Zapraszamy do składania zapytań ofertowych, a chętnie pomożemy w dobraniu adekwatnego rozwiązania, stosownie do Państwa potrzeb i budżetu.

Zdecydowanie tak. Warto jednak na samym początku zastanowić się, jaki cel mamy zamiar osiągnąć, aby uniknąć podwójnych inwestycji. Na przykład, jeżeli na początku wiemy już, że chcemy dążyć do bardzo zaawansowanego systemu, to warto od razu zainwestować w sterownik obsługujący większą ilość urządzeń, niż później wymieniać go na inny. Optymalny scenariusz zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta, i chętnie opracujemy go razem z Państwem.