Alarm w BMS

Obecnie powszechnym jest montowanie systemu alarmowego w domach,  firmach czy nawet mieszkaniach. Rynek jest bogaty w różnego rodzaju alarmy zintegrowane z ochroną.

 

Korzystamy z alarmów ze względu bezpieczeństwa, boimy się o swoje mienie jak i życie. 

System alarmowy w skrócie składa się z czujników, sygnalizatorów, klawiatury oraz centrali alarmowej. Często łączy się system alarmowy z systemem zarządzania budynkiem. Można tak skonfigurować oba systemy by poprzez system BMS można było uzbroić alarm lub sprawdzić stany poszczególnych czujników alarmowych. Więcej na temat alarmu pisaliśmy tutaj.

Skoro w systemie inteligentnego budynku też są czujniki, sygnalizatory, elementy wykonawcze jak i elementy wprowadzające informacje do systemu
m.in. włączniki i panele, a przede wszystkim jest sterownik w którym zaszyta jest cala logika układu, po co kupować oba te systemy?


Współczesne systemy BMS niczym nie ustępują w bezpieczeństwie systemom alarmowym a możliwości są znacznie szersze niż w zwykły alarmie. Prócz prostego uzbrojenia i rozbrojenia domu można stworzyć znacznie bardziej skomplikowane scenariusze jak np. straszenie nieproszonych gości, odcięcie im drogi ucieczki, czy prosta symulacja obecności podczas gdy w domu nikogo nie ma. Nie wspominając już o podstawowych zadaniach takiego systemu jak sterowanie zintegrowanymi instalacjami. 

 

Czemu nie zrobić alarmu w systemie BMS?


Najprostszy alarm wykonany w systemie BMS może być wykonany bez dodatkowych urządzeń, można wykorzystać standardowe czujniki ruchu, kontaktrony w oknach i drzwiach, oświetlenie, rolety, żaluzje, które są wykorzystane w tym systemie.

Wychodząc z domu chcemy uzbroić alarm, przyciskamy wybrany przycisk odpowiednią ilość razy lub kilka przycisków w ustalonej kolejności.

Po kilku sekundach, tak byś miał czas wyjść, drzwi się zamykają i teraz jakikolwiek ruch spowoduje uruchomienie sygnalizatorów alarmu.

Po zmianie stanu któregokolwiek z czujników ruchu czy kontaktronów będzie można rozbroić alarm w przeciągu określonego czasu.

Po upłynięciu tego czasu zaczną np migać światła w całym domu, uruchomi się dzwonek, zamkną się rolety zewnętrzne tak by ucieczka była utrudniona. Na Twój telefon przyjdzie powiadomienie o tym że w domu pojawił się intruz.

 

 

Jedyną wadą tego rozwiązania jest brak możliwości ubiegania się o odszkodowanie w przypadku włamania czy uszkodzenia mienia na podstawie wskazań alarmu w BMS. Jednak co raz więcej producentów systemów automatyki budynkowej ubiega się o atesty by ich system również był podstawą do działań odszkodowawczych.