Po co system inteligentnego domu?

Standardowo system inteligentnego domu może sterować oświetleniem, roletami, bramą, może monitorować zużycie energii elektrycznej. Ale co jeszcze może robić taki system?

 

Coraz częściej słyszymy pytania "A po co mi taki system?", "Może i bym to kupił ale nie wiem do czego.", "Czy mi to potrzebne?". 

Tak na prawdę granicą jest ludzka wyobraźnia a potem budżet. Im więcej instalacji jest zintegrowanych z systemem tym bardziej zaawansowane scenariusze można tworzyć. 

 

Czym można sterować w inteligentnym domu?

System zarządzania inteligentnym domem jest komputerem (mózgiem) który steruje zintegrowanymi podsystemami takimi jak: instalacja elektryczna, instalacja grzewcza, instalacja wentylacyjna, klimatyzacja, rekuperacja, nawadnianie, instalacja hydrauliczna, instalacja energii odnawialnej, nagłośnienie, multimedia, alarm itd. 

 

Przykładowe scenariusze które można skonfigurować:

 

Poranek: Zaplanowałeś pobudkę o godzinie 7. O 6:40 rolety stopniowo się otwierają. Temperatura w wybranych pomieszczeniach zaczyna wzrastać (np. łazienka), radio stopniowo pogłaśnia się aby przywitać Cię Twoją ulubioną stacja radiową. System alarmowy rozbraja kolejne strefy w domu.
Przechodząc do garażu, automatycznie otwierane są drzwi garażowe i brama wjazdowa. Po opuszczeniu posiadłości system zamyka bramę i drzwi.
Alarm się uzbraja. Obniża się temperatura w domu.

 

 

Wyjście do pracy: Nie przejmujesz się niewyłączonym żelazkiem, niedokręconą wodą, otwartymi oknami czy drzwiami wyjściowymi. System wie, że wyszedłeś na podstawie braku ruchu w domu lub na podstawie lokalizacji Twojego telefonu. System, w celu oszczędności, obniża temperaturę w domu, wyłącza wszystko co nie musi być uruchomione, nawet zamykają się elektrozawory wody by zapobiec jakiemukolwiek zalaniu. Zastanawiasz się czy wszystko w domu jest w porządku? Przez telefon możesz sprawdzić stan swojego inteligentnego domu.

 

Powrót do domu: Wychodzisz z pracy. Już zmierzcha więc system na podstawie ustalonego harmonogramu przestawia się  w tryb Wieczorny. Gdy jesteś na wjeździe otwiera się brama, włączają się światła przed garażem, otwiera się garaż. Wchodzisz z pełnymi rękoma zakupów przez otwarte drzwi, droga do kuchni jest oświetlona, temperatura w domu jest taka jak lubisz. Włączasz tryb Gotowanie, szykujesz kolację słuchając swojej ulubionej muzyki, wentylacja pracuje tak by jak najlepiej odciągnąć opary z kuchni.

Goście: Słyszysz dzwonek do furtki, masz brudne dłonie od gotowania, w wideodomofonie widzisz kto przybył, gestem otwierasz furtkę i drzwi, masz czas umyć ręce. Jednym kliknięciem witasz gości przyjemną muzyką, zmienia się oświetlenie na bardziej kameralne dostosowane do zabawy. 

 

Wyobraźmy sobie inną sytuację - Urlop:

 

Wyjeżdżasz na 3 tygodnie. Masz oczywiście zdalny dostęp do systemu ale nie będziesz co chwilę sprawdzać co się dzieje i symulować swoją obecność by odstraszyć potencjalnych złodziejów. Na szczęście możesz włączyć tryb Urlop, który podczas Twojego nieobecności zadba by Twój dom "żył".

Na noc rolety są zasłaniane, rano odsłaniane, oświetlenie, zgodnie z Twoim trybem życia, uruchamia się w odpowiednich miejscach na odpowiedni czas. Ogrzewanie jest minimalne, tak by nie wychodzić zupełnie domu. Ogród nawadnia się wtedy gdy czujnik deszczu nie wykrywa wody. Elektrozawory wody w domu są zamknięte więc nie musisz się martwić o zalanie.

Gdy wracasz z wakacji dom wraca do normalnego trybu pracy. Rośnie temperatura w domu. Wszystko wygląda jakbyś przed chwilą opuścił to miejsce. 

 

Takich scenariuszy można stworzyć bardzo wiele. Natomiast jeśli ktoś nie przepada za pełną automatyzacją procesów można wszystkim sterować ręcznie. Jest to o tyle wygodne, że sterowanie odbywa się z jednego interfejsu. Najczęściej poprzez telefon z dedykowaną aplikacją, który przeważnie ma się przy sobie, można załączyć zarówno światło jak i ogrzewanie czy klimatyzację.

Możliwości są ogromne a to wszystko po to byś mógł zająć się czymś innym bądź po prostu odpocząć. Jednak należy pamiętać o tym by o domu inteligentnym myśleć na etapie budowy.